Wróć na górę
  • SZYBKA WYSYŁKA * DOSTAWA GRATIS OD 350 ZŁ * 100% POZYTYWNYCH OPINII

Jakie znaczenie dla naszych organizmów ma krzem?

Planetstory 24 marca 2020 komentarzy

Krzem jest jednym z 12 głównych pierwiastków tworzących wszystkie organizmy żywe.

Jest drugim pod względem ilości pierwiastkiem w skorupie ziemskiej. Ma udział 27,2% zaraz po tlenie stanowiącym 45,5% środowiska naszego życia

W ciele człowieka, natomiast, jest trzecim pod względem ilości pierwiastkiem śladowym. Już więc choćby sama jego ilość, tak w środowisku jak i w ludzkim ciele, sugeruje, że pełniona przez krzem rola musi być ważna.

Występuje w spożywanej przez nas żywności i w wodzie pitnej. Jednak mamy go dziś w pożywieniu mniej niż kiedyś. Zanieczyszczenie środowiska, modyfikacja i przetwarzanie żywności, masowa produkcja z pestycydami i uzdatniaczami – wszystko to sprawia że żywność z biegiem lat zubożała w naturalne pokłady krzemu.

Z wiekiem poziom krzemu w organiźmie spada

niedobór krzemu

Przyswajanie krzemu z pożywienia zmniejsza się z wiekiem do mniej niż 20 mg krzemu / dzień.

Krzem przyjmowany z pożywieniem nie jest jednak wysoce bioprzyswajalny. Występuje w formie słabo rozpuszczalnych i ciężko absorbowalnych cząsteczek. Co równie ważne – jako ogół społeczeństwa żyjemy dziś szybko, nierzadko w stresie, kupujemy gotowe posiłki, jemy coraz mniej naturalnie, często brakuje nam czasu na przeszukiwanie kilometrów półek i wybieranie zdrowych produktów, gotowanie, prowadzenie zbilansowanej diety. To sprawia, że nie zaspokajamy zapotrzebowania na krzem z samego pożywienia. 

Od lat 70-tych wiadomo, że niedobory krzemu prowadzą do zniekształceń kości i tkanki chrzęstnej, co może zostać zmienione dzięki suplementacji rozpuszczalnym krzemem.

Badania naukowe pokazały, że krzem powinien być przyjmowany w ilościach ok. 25mg-50mg dziennie.

krzem w jedzeniu

Krzem obecny jest  w różnych tkankach i narządach naszego ciała, krzem jest przede wszystkim jednym z głównych składników tkanki łącznej (kości, chrząstek, ścian naczyniowych, ścięgien, mięśni), która jest jedną z podstawowych tkanek ciała.Tkanki te biorą udział w wielu kluczowych funkcjach organizmu, takich jak wsparcie, ochrona i wzrost.

Główne korzyści krzemu

  • wspiera proces gojenia ran i zmian skórnych
  • wzmacniania działanie leków / kosmetyków
  • zwiększa wartości odżywcze pożywienia
  • wspiera procesy odbudowy tkanki kostnej i stawów
  • wpływa na gęstość kości
  • optymalizuje wymianę międzykomórkową (wchłanianie minerałów i pierwiastków śladowych)
  • wpływa na wsparcie systemu odpornościowego
  • naturalny środek zapobiegający procesom starzenia

Bioaktywacja, rewolucja w suplementacji

W naturze krzem występuje głównie w formach mineralnych (takich jak na przykład granit, piasek czy kwarc). Wszystkie mineralne formy krzemu są polimerami, związkami wielkocząsteczkowymi, słabo rozpuszczalnymi, słabo przenikającymi przez błony komórkowe i dlatego trudno przyswajalnymi przez nasz organizm.

Bardziej przyswajalne są formy monomeryczne. Te jednak są bardzo niestabilne w warunkach naturalnych, szybko ulegają polimeryzacji i dlatego są bardzo mało obecne w przyrodzie. 

Cząsteczki krzemu można poddać specjalnemu procesowi stabilizacji zwanemu BIOAKTYWACJĄ, dzięki któremu stają się one doskonale przyswajalne przez organizm.

BIOAKTYWACJA sprawia, że cząsteczki krzemu nie ulegają polimeryzacji, co umożliwia uzyskanie pojedynczej cząsteczki w postaci idealnego monomeru: wysoce przyswajalnego przez organizm  krzemu aktywowanego biologicznie.

Bioaktywowany krzem ma również zdolność do transportowania zasobów i dostarczania ich do naszego organizmu w ukierunkowany sposób. Ta właściwość „lokomotywy” pozwoliła opracować szeroką gamę produktów, łącząc bioaktywowaną cząsteczkę krzemu ze specyficznymi składnikami aktywnymi, w zależności od pożądanego zastosowania.

Bioaktywowany wysoce przyswajalny krzem w płynie kupisz w naszym sklepie >>> PRZEJDŹ DO OFERTY.

Aby być na bieżąco z naszymi wpisami na blogu, zapisz się do newslettera, śledź też nasz profil na Facebooku , Instagramie oraz YouTube.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

DOŁĄCZ DO NAS

-10%

Na jedno zamówienie.

Zapisz się na nasz newsletter i odbierz kod promocyjny na jedne zakupy. * Kod promocyjny nie przecenia produktów, które aktualnie są w promocji.