Wróć na górę
 • SZYBKA WYSYŁKA * DOSTAWA GRATIS OD 350 ZŁ * 100% POZYTYWNYCH OPINII

6 sposobów na wypadanie włosów

Joanna 19 maja 2020 komentarzy

6 sposobów na wypadanie włosów

Piękne i gęste włosy – przedmiot naszych marzeń i obiekt zachwytów. Coraz więcej osób jednak mierzy się z problemem wypadania włosów. Zastanawiamy się, kiedy powinniśmy się tematem zaopiekować poważniej, a kiedy jest to normalny proces naszego organizmu.

Naturalne produkty do pielęgnacji włosów znajdziesz w naszym sklepie >>> SPRAWDŹ OFERTĘ

Ile mamy włosów?

Na owłosionej części głowy normalnie powinno znajdować się ok. 100 do 140 tys. włosów. Dokładna liczba zależy od koloru i grubości włosa, im włosy są grubsze i ciemniejsze, tym jest ich mniej. Włos wyrasta z mieszka włosowego, popularnie nazywanego cebulką włosa, jest to żywa część włosa. Jego łodyga, która jest ponad skórą jest częścią martwą, zbudowaną z białek strukturalnych. Liczba wszystkich mieszków włosowych na ciele człowieka jest stała i występuje na całej powierzchni z wyjątkiem wewnętrznej powierzchni dłoni i podeszwy stóp.

Włosy na skórze głowy rosną średnio ok. 1 cm na miesiąc, w przybliżeniu ok. 15 cm w ciągu roku. Codziennie tracimy do 100 włosów, co jest normalne i właściwe dla aktualnej fazy cyklu mieszka włosowego. 

wypadanie włosów

Każdy włos przechodzi cyklicznie 3 fazy i przebiegają one w różnym czasie dla wszystkich włosów. 

 1. Faza wzrostu – anagen, trwa od 2 do 8 lat, gdyż przeciętnie tyle rośnie zdrowy włos; zawsze około 90% włosów na głowie każdego człowieka jest właśnie w fazie anagenu,
 2. Faza przejściowa – katagen: mieszek włosowy kurczy się, a faza ta trwa od 2 do 4 tygodni,
 3. Faza spoczynku – telogen: to tzw. faza uśpienia, która trwa od 2 do 4 miesięcy, kiedy to mieszek włosowy odpoczywa. To właśnie włosy będące w tej fazie wypadają. 

Po wypadnięciu starego włosa w jego miejscu zaczyna rosnąć nowy i cykl się powtarza. Gdy wypada więcej niż 100 włosów dziennie, świadczy to o nadmiernej ich utracie i stanowi sytuację alarmową.

Czemu wypadają włosy?

Jak się okazuje najczęstszym powodem nadmiernego wypadania włosów jaki wymieniają lekarze to niedobory mikro i makroelementów, takich jak np. żelazo, cynk, krzem i inne.  

Ogólnie specjaliści dzielą powody wypadania włosów na:

 • spowodowane czynnikami fizycznymi (np. urazy termiczne, mechaniczne naciąganie, promieniowanie jonizujące)
 • spowodowane czynnikami chemicznymi (np. różnego rodzaju leki, środki chemiczne, substancje toksyczne)
 • wywołane różnego rodzaju chorobami (zakaźnymi, układowymi, chorobami skóry głowy)
 • uwarunkowane genetycznie

Coraz więcej specjalistów wymienia także stres jako przyczynę nadmiernego wypadania włosów.

Stres a wypadanie włosów

Ale o jakiego typu stres chodzi? Czy jakieś emocje bardziej, a inne mniej wpływają na wypadanie włosów?

co powoduje stres

Aby odpowiedzieć na te pytania najpierw musimy sięgnąć do wiedzy psychobiologicznej, która, nie wiedzieć czemu, nadal nie trafiła do głównego nurtu medycznego, mimo, że między innymi odkrycia dr Candace B. Pert dotyczące wpływu emocji na ciało otrzymały w 1978 r. nagrodę Laskera (nazywaną “amerykańskim Noblem”).

Jedną z najbardziej znanych teorii dr Pert jest teoria emocji, o której można przeczytać w jej książce “Molekuły emocji”. Pani doktor dowiodła, że mózg komunikuje się z ciałem poprzez wytwarzanie różnych związków chemicznych, które odpowiadają konkretnym emocjom. Teorię tą rozwinął i pogłębił dr Joe Dispenza – ekspert w dziedzinie neurobiologii, biologii komórkowej, fizyki kwantowej, znany na całym świecie wykładowca, autor wielu książek m.in. “Efekt placebo” , czy “Twoje nadprzyrodzone zdolności”. Dr Joe udowodnił, że z każdą myślą produkujemy związek chemiczny. Jest to chemiczna zmiana, która zachodzi w organizmie, a my zaczynamy się czuć inaczej, czyli odczuwamy jakąś emocję. Jeżeli czujemy daną emocję przez dłuższy czas – kilka godzin, dni – to staje się ona naszym nastrojem, gdy przeżywamy ją tygodniami lub miesiącami – to przekształca się w nasz temperament, a gdy trwa latami, to określana jest jako cecha naszej osobowości. 

I takie właśnie długotrwałe doświadczenie tych samych negatywnych emocji, które po pewnym czasie stają się dla nas czymś naturalnym, obciąża nasz organizm, osłabia układ odpornościowy i przyczynia się do wielu schorzeń i dolegliwości.

Jeżeli potrzebujesz wsparcia w radzeniu sobie z negatywnymi emocjami zapraszamy na sesje rozwojowe >>> DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Myśli i emocje powodujące wypadanie włosów

Idąc tym tropem, spróbujmy odnaleźć myśli oraz emocje, które są podłożem do wypadania włosów.Włosy w wielu wierzeniach, czy tradycjach były symbolem siły witalnej, gwarantem powodzenia seksualnego i życiowego, przypisywano im też właściwości magiczne. Dlatego też były ważnym elementem rytuałów religijnych. Związane są z duchowością i mistycyzmem. Np. siwienie włosów uznawane jest za dojrzałość w sferze duchowej. Włosy są symbolem naszego połączenia z wyższym poziomem, z siłą która nas chroni.

emocje

Poniższe informacje są wiedzą zdobytą podczas “Akademii Psychobiologii” dr Marzanny Radziszewskiej-Konopki oraz seminarium “Święta geometria i plan energetyczny” Gerard Athias i Isabelle Boos.

Wypadanie włosów zatem może być związane np. z:

 • poczuciem oddzielenia ( np. od klanu rodzinnego) wraz poczuciem niesprawiedliwości i obniżenia wartości doświadczanych w wymiarze intelektualnym. Np. nawet młoda osoba może zacząć łysieć jak czuje się “wyrzutkiem” z rodziny, czuje, że jego rodzeństwo jest od niego lepsze, bardziej zauważane, czy doceniane.
 • poczuciem niezrozumienia. „Nie mogę być sobą, nie mogę siebie wyrażać, nie mogę siebie realizować, nie mogę pokazać kim jestem”. Strata, oddzielenie od własnej wizji samego siebie. W okresach gdy tak się czujemy, może dojść do zwiększonego wypadania włosów.
 • obniżeniem wartości w wymiarze intelektualnym – czuję, że np. coś zawaliłam, przeze mnie to nie wyszło, szef powiedział, że mój projekt jest zły, poczułam się jak “idiotka” potraktowali mnie jak “głupiego” itp.
 • utratą kontaktu z ukochaną osobą, która była nam bardzo bliska (głowa jest miejscem, które dotykają tylko bliskie nam osoby)
 • poczuciem winy – warto też sprawdzić w jakim obszarze życia mamy poczucie winy.
 • Nie mogę zrobić rzeczy, które chcę zrobić” – poczucie bezsilności lub poczucie winy, że nie mogę tego robić 
 • złością na kogoś w klanie.

Przyjrzyjmy się teraz rodzajom łysienia, które często są diagnozowane przez lekarzy:

 • Łysienie androgenowe

Jest to dolegliwość, której podłożem ,zdaniem lekarzy, w większości przypadków są uwarunkowania genetyczne. Jest określana mianem “łysienia typu męskiego”, gdyż więcej mężczyzn niż kobiet się z nią zmaga. Symptomem chorobowym u mężczyzn jest rozpoczęcie procesu cofnięcia linii włosów, obejmującego obszar na skroniach i czole. W dalszej kolejności proces zaczyna obejmować ciemieniową część głowy. Najczęściej pozostają włosy na potylicy i częściowo w okolicach skroniowych. U kobiet objawia się utratą gęstości na szczycie głowy bez przesunięcia linii włosów.

Aby znaleźć przyczyny psychobiologiczne tej dolegliwości,j inspiracją może być tzw. “konflikt lisicy”. Lisica jak przygotowuje norę, to wyrywa sobie włosy z ciała. Możemy mieć w sobie bardzo mocne pragnienie, aby zapewnić swoim dzieciom, czy rodzinie większy komfort życia, mieszkania. Albo bardzo chcemy, a nie możemy zdobyć właściwego mężczyzny/kobiety, aby założyć rodzinę, stworzyć gniazdo. A nasz organizm reaguje w taki sposób, gdyż jako dziecko mogliśmy czuć żal / zawód, że mamy takiego, a nie innego ojca. 

 • Łysienie plackowate

Łysienie plackowate – dolegliwość skórna o nieustalonej dotąd przez środowisko medyczne bezpośredniej przyczynie. Lekarze podają tutaj także uwarunkowania genetyczne oraz związek z bardzo wieloma innymi chorobami. Przy łysieniu plackowatym dochodzi do czasowej lub trwałej utraty włosów, przy czym skóra w tych miejscach nie jest zapalnie zmieniona. Dolegliwość ta dotyczy 2% pacjentów zgłaszających się do dermatologów. Może pojawić się w każdym momencie życia, najczęściej jednak występuje w dzieciństwie lub w młodym wieku. Postęp choroby może doprowadzić do całkowitej utraty owłosienia skóry głowy, brwi, rzęs i pozostałego owłosienia. 

Przy tak dotkliwych objawach, należy szukać połączenia większej ilości negatywnych odczuć. Zatem tutaj będzie to mocne uczucie oddzielenia wraz z obniżeniem poczucia własnej wartości w wymiarze intelektualnym oraz poczucie utraty bezpieczeństwa.

Jak powstrzymać wypadanie włosów?

Już wiemy jak wiele czynników oraz emocji może spowodować wypadanie włosów. Zatem co możemy z tym wszystkim zrobić?

jak wzmocnić włosy
 • Przede wszystkim, jeśli obserwujesz u siebie nadmierne wypadanie włosów, zastanów się, czy nie doświadczasz którejś z opisanych wyżej emocji. Jeżeli zauważysz je u siebie, to najpierw je zaakceptuj, nie walcz z nimi, nie staraj się ich stłumić, pozwól sobie na ich doświadczenie, a następnie daj im przestrzeń, aby się wyczerpały. Możesz uwalniać emocje z ciała poprzez oddech, czując jak z każdym oddechem cząstka emocji opuszcza Twoje ciało. Jeżeli ta metoda na Ciebie nie działa, możesz też napisać list, w którym przelejesz na papier wszystkie negatywne emocje i jak poczujesz, że już nie czujesz ich w sobie, ceremonialnie (ale z zachowaniem procedur bezpieczeństwa) spalić ten list.
 • Jest jeszcze bardzo wiele innych metod uwalniania emocji takich jak: zajęcia z tańca intuicyjnego, terapia krzyżowo-czaszkowa, specjalny masaż uwalniający emocje z ciała, EFT (Emotional Freedom Technique), medytacje, The Journey, metoda Karmienia swoich demonów itp.

Jeżeli potrzebujesz wsparcia w uwalnianiu emocji z ciała zapraszam do kontaktu i umówienia się na indywidualną sesję>>>DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

 • Też bardzo skuteczne w wielu przypadkach jest pomyślenie o zbilansowanej diecie i odpowiedniej suplementacji

Wysokoprzyswajalny krzem w płynie kupisz w naszym sklepie >>> PRZEJDŹ DO SKLEPU.

 • Odpowiednia pielęgnacja włosów od zewnątrz też jest niezwykle istotna, pamiętajmy, aby wybierać kosmetyki z naturalnych składników, bez parabenów, czy SLS. Wzmocnią i odżywią one włosy i w naturalny sposób będą stymulowały skórę głowy oraz poprawiały krążenie, co przełoży się na mniej wypadających włosów. Polecam np. naturalny szampon konopny z minerałami z Morza Martwego.
 • Jeżeli nie jesteś w stanie zdiagnozować i uwolnić emocji oraz dieta, suplementacja, czy odpowiednia pielęgnacja włosów także nie pomaga, to udaj się do lekarza, najlepiej trychologa, który specjalizuje się w diagnozowaniu i leczeniu dolegliwości związanych z włosami i skórą głowy.

Może się zdarzyć, że samo uświadomienie sobie konkretnych emocji, które pojawiły się w nas w związku z odbiorem jakiejś sytuacji, już przyniesie poprawę naszego stanu fizycznego. Jednak pamiętajmy, że jeżeli nie uwolnimy tych emocji w pełni, to ta zmiana na lepsze może być krótkotrwała.

Aby być na bieżąco z naszymi wpisami na blogu, zapisz się do newslettera, śledź też nasz profil na Facebooku , Instagramie oraz YouTube.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

DOŁĄCZ DO NAS

-10%

Na jedno zamówienie.

Zapisz się na nasz newsletter i odbierz kod promocyjny na jedne zakupy. * Kod promocyjny nie przecenia produktów, które aktualnie są w promocji.