Wróć na górę
  • SZYBKA WYSYŁKA * DOSTAWA GRATIS OD 350 ZŁ * 100% POZYTYWNYCH OPINII

Sny – czy mają znaczenie? Czego możemy się z nich dowiedzieć?

Joanna 23 listopada 2021 komentarzy

Sny – jaką rolę odgrywają?

Każdy z nas wie, że sen jest ważny, że przyczynia się do regeneracji naszego ciała, umysłu, narządów wewnętrznych.

Często jednak trudno nam w pełni skorzystać z odpoczynku nocnego i zapaść w odprężający sen. Czy zdarza się Wam, że zbyt dużo myśli kłębi się po Waszej głowie, że nie możecie przestać wspominać dnia, który minął lub odpuścić sobie planowanie kolejnego? Pewnie nie jedno z Was spędza długie minuty, a może nawet i godziny, aby wreszcie zasnąć.

Czasami nawet może dochodzić do bezsenności, która jest bardzo uciążliwa i niebezpieczna dla naszego zdrowia. Zatem, ważne jest aby zrelaksować się przed pójściem spać, starać się nie oglądać telewizji, ani nie sprawdzać telefonu zaraz przez położeniem się do łóżka, warto zrezygnować z jedzenia na kilka godzin przez nocnym odpoczynkiem oraz uspokoić i wyciszyć głowę w trakcie krótkiej medytacji, podczas której można wdychać uspokajające olejki eteryczne, takie jak lawenda, olejek nardowy, rumianek rzymski, czy bardzo skuteczne mieszanki olejkowe: Serenity, Adaptiv, czy Calmer. Olejki te można zastosować zarówno dodając do kąpieli, smarując skórę, dyfuzując w powietrzu lub spryskując pościel. Szczególnie do kąpieli polecam olejek do kąpieli Adaptiv, który zarówno pielęgnuje i odżywia skórę jak i cudownie koi emocje. A dla osób z większymi problemami z zasypianiem rekomenduję zestaw: mieszanka olejków eterycznych Serenity oraz suplement diety Serenity na lepszy sen.

Więcej olejków przywracających równowagę emocjonalną znajdziesz —–>>>> TU

Sny – czego możemy się z nich dowiedzieć?

Jak już uda nam się zapaść w głęboki i relaksujący sen, to ile osób w ogóle przywiązuje wagę do snów, które pojawiają się w fazie NREM i REM?

Często słyszę od znajomych, że śniły im się jakieś “głupoty”, że sen ich zmęczył lub byli zupełnie zdziwieni jego przebiegiem. Ja sama także łapię się na takich myślach, jednak jak tylko opowiem komuś swój sen, albo lepiej kilka snów śnionych w krótkich odstępach czasu, to nagle odsłaniają one ciekawe informacje, które okazują się bardzo pomocne w “rzeczywistym” życiu.

Postanowiłam zatem zbadać temat głębiej. Najpierw studiowałam interpretacje snów według Freuda, czytałam wiele senników i rozmawiałam z osobami, które tym obszarem interesują się dłużej niż ja i cały czas we wszystkich teoriach brakowało mi porządku i głębszego sensu. Wtedy w moje ręce trafiła książka: “Oczami Intuicji” Judith Orloff, a w zasadzie poleciła mi ją wspaniała osoba, którą miałam okazję poznać na kursie Business Coaching Diploma w PwC. Autorka książki jest psychiatrą intuicyjnym i opowiada w książce historię swojego życia i uczy jak można czerpać z zasobów własnej wewnętrznej mądrości. A ta mądrość między innymi pokazuje się w naszych snach. Serdecznie polecam tą literaturę, nie będę teraz o niej w szczegółach opowiadać, skupię się tylko na rodzajach i znaczeniu snów, które dają nam niesamowity wgląd w nas samych, w naszą podświadomość, która m.in. dzięki snom do nas przemawia i przekazuje nam bardzo ważne, a przede wszystkim wiarygodne informacje.

Rodzaje snów i ich znaczenie wg Judith Orloff:

SNY PSYCHOLOGICZNE

Ciekawe w snach psychologicznych jest to, że mimo, że każdy z nas jest inny, inaczej reagujemy na różne sytuacje, to jednak w głębi jesteśmy podobni, mamy podobne dylematy czy też potrzeby. Co powoduje, że w naszych snach pojawiają się podobne symbole, które dotyczą podobnych spraw. Np. w momencie osiągnięcia satysfakcji w jakimś obszarze naszego życia, podjęcia wymarzonej pracy, zakończenia ważnego projektu, czy osiągnięcia innego typu możemy śnić, albo, że rodzimy dziecko, albo, że obserwujemy poród. Sen o narodzinach jest potwierdzeniem dokonań lub naszego rozwoju. 

Gdy np. śni Ci się, że mimo wielu przeciwnościom osiągasz sukces, udaje Ci się przetrwać powódź, czy inny kataklizm. Kończysz bardzo trudny dla siebie związek, odbudowujesz dom, który uległ zburzeniu, czy np. zwyciężasz w jakiejś dyscyplinie sportowej. To jest to odzwierciedlenie Twojej wewnętrznej siły, potwierdzenie, że poradzisz sobie w każdej sytuacji.

Wiele snów odzwierciedla nasze obawy, lęki i wątpliwości z życia codziennego. Np. śni Ci się, że przyjeżdżasz na egzamin bez długopisu, albo za późno i nie wpuszczają Cię do sali, albo ściga Cię ktoś przerażający, a Ty nie możesz przed nim uciec, albo zjeżdżasz samochodem ze stromego zbocza i okazuje się, że hamulce nie działają i nie masz zupełnie kontroli nad autem? Tego typu sny pomagają nam dostrzec ukryte emocje, zauważyć w jakim stanie żyjemy, a może nie chcemy sobie z tego zdawać sprawy. To bardzo mocny sygnał, aby zająć się tymi emocjami, aby je wreszcie uwolnić, a nie “zamiatać je pod dywan”. Póki nie zaakceptujemy tych emocji, nie popatrzymy na nie ze współczuciem, a następnie nie pozwolimy im odejść, to tego typu sny będą nas często nawiedzać. Nie mówiąc już o tym, że wkrótce zaczniemy dostrzegać sygnały z naszego ciała w postaci dolegliwości, czy chorób, ale to temat na inny czas. Tego typu sny także pomagają nam dostrzec jakieś cechy naszej osobowości, które może już nam nie do końca służą i wskazują, że warto się im przyjrzeć i być może coś w sobie zmienić.

Jeżeli potrzebujesz wsparcia w uwalnianiu emocji, które Ci nie służą, zapisz się do mnie na konsultację, więcej szczegółów znajdziesz —->>> TU.

SNY DORADCZE

Rady w snach mogą być bardzo pomocne, nawet jeżeli nie są jakoś bardzo zaskakujące. Judith Orloff opisała taki sen:

“Za mną szaleje ogień. Jestem na żyznym polu, biegnę ile tylko sił w nogach. Płomienie pożerają ziemię. Muszę stąd uciec, żeby mnie nie pochłonęły. Ogień prawie mnie dogania. Czuję ciepło na plecach. Cuchnący dym przyprawia mnie o mdłości, ledwo mogę oddychać. Nagle słyszę władczy, a przy tym dziwnie obojętny bezpłciowy głos, który szepcze: – Przestań uciekać. Ogień nie zrobi Ci krzywdy, jeśli stawisz mu czoła. – Z braku sił postanawiam posłuchać tej rady. Gdy tylko się odwracam i spoglądam na ogień, jego płomienie znikają.”

Sen ten przyśnił się jej, gdy miała konflikt z jednym ze swoich kolegów. Kiedyś się bardzo lubili, a jak zaczęli ze sobą blisko pracować, przestali się dogadywać, starali się jakoś siebie znosić, ale wewnętrznie Pani Orloff kipiała ze złości, wtedy przyśnił się jej ten sen. Jednoznacznie pokazał co powinna zrobić: stawić czoło tej złości, która urosła do takiego poziomu, że traciła wszystkie siły, aby powstrzymać się od konfrontacji. Żyzne pole było symbolem dawnej przyjaźni i sukcesu kliniki. Po zastosowaniu się do rady ze snu, czyli przeprowadzeniu rozmowy z kolegą, okazało się, że wszystko udało się wyjaśnić i załatwić.

sny doradcze na jakie pytania odpowiadają czego możemy się z nich dowiedzieć

W snach przychodzą do nas czasem bardzo jasne, czasem delikatne wskazówki, warto zwrócić uwagę na bardzo subtelne zależności między tym co się zdarzyło we śnie, a co dzieje się w naszym życiu. Nasz analityczny umysł często nie widzi wyjścia z sytuacji, a w śnie pojawiają się nowe możliwości, których wcześniej zupełnie nie braliśmy pod uwagę.

W sytuacjach, w których nie możemy podjąć jakiejś decyzji, nie wiemy co robić, jesteśmy zagubieni Judith Orloff zachęca do zapisania na kartce przed snem konkretnej prośby i umieszczenia jej przy łóżku, a rano zapisanie snu, który nam się przyśnił i szukanie w nim wskazówek, jeżeli odpowiedź nie pojawi się od razu, to powtarza tą procedurę każdego dnia, aż do uzyskania odpowiedzi. Podczas analizy snów doradczych warto zwracać uwagę na elementy, słowa, obrazy, które od razu przykuwają naszą uwagę, warto zanotować wnioski i odnieść je do pytania, które zadaliśmy wcześniej. Szalenie istotne jest obserwowanie reakcji swojego ciała odczytując swój sen, czy zapisując wnioski, gęsia skórka, stojące włosy na karku, przyspieszone bicie serca, to sygnały z ciała mówiące o tym, czy idziemy z we właściwym kierunku.

SNY PROROCZE / INTUICYJNE

Czasem pojawiają się sny, które pokazują przyszłe wydarzenia, jak je jednak rozpoznać?

sny prorocze jakie mają znaczenie czego można się z nich dowiedzieć, sny o zwierzętach

Sen proroczy często przybiera formę bardzo żywych obrazów, czasem precyzyjnie pokazuje daty i godziny zdarzeń, częściej dotyczy bliskich Ci osób, ale też możesz śnić o zupełnie nieznanych Ci osobach. Wiele snów proroczych przedstawia jedynie pewną możliwość, to Ty ostatecznie ponosisz odpowiedzialność za kształt swojego życia. Np. Judith Orloff śniła jako mała dziewczynka, że zostanie psychiatrą, ale oczywiście musiała podjąć konkretne działania, aby ten scenariusz się ziścił, zatem sny prorocze to tylko drogowskaz, wskazówka jaką drogą powinniśmy pójść. Czasem są to komunikaty metaforyczne, niejednokrotnie w postaci zwierząt, wtedy przydatna staje się książka “Siła zwierząt” Jeanne Ruland, w której można odnaleźć symbolikę konkretnych zwierząt i zrozumieć przesłanie jakie niosą. Podążanie za przesłaniami ze snów proroczych może dać nam wiele korzyści, m.in. uchronić nas przed jakimś niebezpieczeństwem.

Przede wszystkim tego typu sny dają nam dostęp do nieograniczonej wiedzy na temat świata, to przesłanie naszej duszy, która chce prowadzić nas właściwą drogą dla każdego z nas, a podążanie tą drogą daje nam pełne spełnienie, radość i miłość do życia. Taki stan połączenia z intuicją można osiągnąć także w stanie medytacji, jednak do snów mamy łatwiejszy dostęp, z którego warto korzystać, by osiągnąć pełną harmonię w życiu.

W snach proroczych, czy też w innych doświadczeniach intuicyjnych przeszłość, teraźniejszość i przyszłość zlewają się w jedną całość. Warto tu przytoczyć słowa Alberta Einteina:

“Ludzie tacy jak my, wierzący w fizykę, wiedzą, że różnica między przeszłością, teraźniejszością i przyszłością jest tylko uparcie obecną iluzją.”

SNY UZDROWICIELSKIE

sny uzdrawiające wskazówki dotyczące leczenia terapii diagnozy

Czasem sny te są odmianą snów proroczych, wskazują nam właściwą dla nas metodę leczenia lub nawet konkretne leki.

Judith Orloff opisała taki sen jak nie mogła uporać się z ostrą nawracającą infekcją zatok, na którą nie pomagały antybiotyki i lekarz sugerował konieczność przeprowadzenia operacji:

“Leżę w gabinecie lekarskim na płaskim drewnianym stole, przykryta tylko białym, bawełnianym prześcieradłem. Jestem zupełnie spokojna, znajduję się w stanie niemal euforycznym. Nawet nie myślę zastanawiać się nad tym, gdzie jestem i co się dzieje. Mniej więcej co pół centymetra z mojej skóry wystają cieniutkie srebrne igiełki. Znajdują się w różnych częściach głowy, w okolicach zatok. W pokoju obok stoi moja matka i się uśmiecha. Wygląda młodo i zdrowo. Rękami pokazuje, że dobrze robię. Jej obecność przynosi mi ulgę, wiem, że dobrze trafiłam. Stojący nade mną akupunkturzysta zapewnia, że dzięki tej terapii poczuję się lepiej.”

Ten sen dał jej konkretną wskazówkę co powinna zrobić. Dzięki akupunkturze objawy zupełnie zniknęły. Sny mogą pomóc zarówno w wyborze metody leczenia, postawienia diagnozy, czy też pomóc w procesie leczenia. Takie sny jednak dość łatwo pominąć, gdyż zwykle używają metafor i wymagają głębszej interpretacji.

Także może się zdarzyć, że podczas snu dojdzie do pełnego uleczenia z jakieś dolegliwości, są przykłady spektakularnych uzdrowień, inne to poprawa samopoczucia. Medycyna nadal nie ma odpowiedzi na wiele chorób, czy nagłych uzdrowień, z badań wynika jednak, że marzenia senne są bardzo istotne dla naszego zdrowia, człowiek pozbawiony ich traci równowagę emocjonalną. Warto zatem dokładniej się im przyglądać.

Aby móc najlepiej korzystać z mocy jaką dają sny, warto prowadzić dziennik snów, zapisywać w nim wszystkie sny, zaraz po przebudzeniu, zanim pamięć o nich uleci bezpowrotnie. Studiowanie własnego dziennika snów daje nam olbrzymi wgląd w nas samych, pozwala lepiej i pełniej żyć, być bliżej własnej duszy.

prowadzenie dziennika snów, zapisywanie treści każdego snu

Aby być na bieżąco z naszymi wpisami na blogu, zapisz się do Newslettera, śledź też nasz profil na Facebooku , Instagramie oraz YouTube

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

DOŁĄCZ DO NAS

-10%

Na jedno zamówienie.

Zapisz się na nasz newsletter i odbierz kod promocyjny na jedne zakupy. * Kod promocyjny nie przecenia produktów, które aktualnie są w promocji.