Wróć na górę
  • SZYBKA WYSYŁKA * DOSTAWA GRATIS OD 350 ZŁ * 100% POZYTYWNYCH OPINII

Co to są olejki eteryczne? Skąd się biorą olejki eteryczne?

Joanna 30 października 2020 komentarzy

Coraz częściej słyszymy, że olejki eteryczne są bardzo przydatne dla tych, którzy mają dość chemicznych produktów i szukają alternatywy, aby żyć bliżej natury w sposób bardziej holistyczny. Ale czym dokładnie są olejki eteryczne? Skąd pochodzą? Jak są pozyskiwane? 

Jeśli myślisz sobie, że olejki eteryczne są skomplikowane, nie mylisz się. Mają niezwykle skomplikowane i złożone właściwości chemiczne. Jednak olejki eteryczne nie są całkowitą tajemnicą. W rzeczywistości są wszędzie wokół nas. Niewidoczne gołym okiem olejki eteryczne chowają się w nasionach, łodygach, korzeniach, korze, kwiatach, igłach, owocach i roślinach, które widzimy każdego dnia. Nie wszystkie rośliny wytwarzają olejki eteryczne, ale w roślinach, w których występują olejki eteryczne, olejek zazwyczaj znajduje się w mikroskopijnych, wyspecjalizowanych gruczołach rośliny. Dlatego na początku olejki eteryczne nie są łatwo widoczne.

Rośliny wytwarzają olejki eteryczne z wielu powodów, wszystkie jednak są ważne dla wsparcia życia roślin. 

W przypadku wielu roślin olejek eteryczny jest tym, co daje roślinie aromat. Oprócz tego, że roślina pachnie przyjemnie, aromat może pomagają odstraszać drapieżniki, takie jak owady lub zwierzęta roślinożerne. Olejki odgrywają również istotną rolę w procesach rozrodczych rośliny i są przydatne podczas zapylania roślin. Ale nie każda roślina wytwarza olejek eteryczny i nie każdy olejek eteryczny znajdujący się w roślinie ma znaczące zalety. Jednak jeśli weźmiemy pod uwagę, ile różnych typów roślin istnieje (i jest wciąż odkrywane), istnieje wiele bardzo przydatnych olejków eterycznych. Tak jak rośliny używają olejków eterycznych do ochrony my również możemy korzystać z potężnych, naturalnych właściwości olejków eterycznych, aby chronić siebie i dbać o zdrowie naszego ciała.

Pełną ofertę naturalnych olejków eterycznych sprawdź w naszym sklepie >>> WEJDŹ DO SKLEPU.

Olejki eteryczne występują w wielu typach roślin, ale czym tak naprawdę one są? 

naturalne olejki eteryczne

Z naukowego punktu widzenia olejki eteryczne to małe, organiczne cząsteczki, które szybko zmieniają stan ciekły w gazowy kiedy osiągną temperaturę pokojową. Dlatego butelkowane olejki eteryczne są tak silne. Butelka olejku eterycznego zawiera drobne cząsteczki w stanie ciekłym. Po odkręceniu nakrętki i otworzeniu butelki, cząsteczki szybko zmieniają się z cieczy w gaz, dlatego zapach olejku czuć natychmiast – nawet z daleka.

Cząsteczki olejków eterycznych są często określane jako „aromatyczne związki lotne”. 

Cząsteczki olejków są uważane za lotne z powodu tego, jak szybko zmieniają się z cieczy w gaz. Ponieważ są tak lotne, to związki chemiczne zawarte w olejkach eterycznych mogą poruszać się szybko w powietrzu, aż dotrą do czujników w naszym nosie.

naturalne olejki eteryczne doterra, czysty skład chemiczny

Każdy olejek eteryczny ma swój własny unikalny skład chemiczny.

Korzyści płynące z każdego olejku eterycznego w dużej mierze zależą od rodzaju rośliny, z której pochodzi i właściwości chemicznych jakie posiada. Olejek może działać oczyszczająco, odświeżająco lub wzmacniająco dla układu odpornościowego – wśród wielu innych korzyści – w zależności od profilu chemicznego i pochodzenia rośliny.

Historia olejków eterycznych: skąd się wzięły olejki? Pochodzenie olejków.

Jak, kiedy i dlaczego ludzie zaczęli używać olejków eterycznych?

Stosowanie roślin i ekstraktów roślinnych sięga prawie każdej starożytnej cywilizacji na świecie. Chociaż niektórzy uważają, że olejki eteryczne to nowy trend, wiemy, że używanie roślin do promowania zdrowego ciała to tradycja, która jest częścią społeczeństw od wieków.

Starożytny Egipt

Stosowanie produktów roślinnych odnotowano już 3000 lat p.n.e. u Egipcjan, którzy używali ekstraktów roślinnych do dziesiątków zadań. Analizując mumię Ramzesa V, starożytnego egipskiego faraona, odkryto aromatyczne związki jałowca, kamfory i mirry, co potwierdza ich użycie w świętych rytuałach pogrzebowych. Cenne związki roślinne, takie jak ziarno pieprzu, kora cynamonu, kadzidło i mirra, zasilały kwitnące szlaki handlowe, które wiły się przez jałowe pustynie regionu. Szacunek, jaki ta starożytna kultura miała dla roślin, jest nawet widoczny na hieroglifach i innej sztuce egipskiej.

Pierwsi badacze olejów w Indiach

Praktyka ajurwedy, która rozwija się w Indiach od 5000 lat – polega na wykorzystaniu elementów Ziemi do znalezienia równowagi w ciele i w życiu. Obecnie większość ludzi w Indiach przestrzega wyłącznie tradycji ajurwedy lub łączy ją z praktykami zachodnimi. Chociaż metody są bardzo zróżnicowane, ajurwedyjskie stosowanie roślin i związków aromatycznych jest obecnie nauczane na ponad 100 akredytowanych uniwersytetach w kraju.

Eksperymenty w starożytnej Grecji

Około 2000 roku p.n.e. pierwsze cywilizacje europejskie pojawiły się w Grecji, przyciągając zainteresowanie perfumami i innymi zabiegami na bazie roślin. Ludzie tacy jak Homer i Hipokrates przejęli tradycje Egipcjan i zgłębili więcej na temat aromatów i roślin. Ich badania przeniknęły całą kulturę grecką, wpływając na ówczesne praktyki. Istnieje pisemna dokumentacja ekstrakcji rozpuszczalników przy użyciu źródeł wina i tłuszczu do usuwania lotnych związków z roślin.

Olejki eteryczne w Cesarstwie Rzymskim

W starożytnym Rzymie związki aromatyczne były istotną częścią zarówno kultury, jak i zdrowia. Rzymianie byli znani z używania ekstraktów roślinnych do takich rzeczy jak kąpiele zapachowe, masaże i perfumy. Kąpiel stała się czymś w rodzaju sztuki, a perfumy i olejki odgrywały ważną rolę. Rzymscy mężczyźni i kobiety odwiedzali wyszukane łaźnie, aby odpocząć, spotkać się towarzysko lub zregenerować siły po wielkiej uczcie. Literatura naukowa z tego okresu pokazuje, że ekstrakty roślinne i związki aromatyczne były szeroko stosowane ze względu na różne korzyści.

Historyczne chińskie praktyki zdrowotne

Tradycyjne chińskie praktyki od wieków obejmują wykorzystanie materiałów roślinnych do przynoszenia dobrego samopoczucia. Pomiędzy 500 a 1300 rokiem n.e. Chiny były wiodącą potęgą światową, z postępem naukowym i technologicznym, który wyparł jakąkolwiek inną cywilizację w tamtym czasie. Przeprowadzono szeroko zakrojone badania, które doprowadziły do ​​wielu postępów w wykorzystaniu roślin. Chińska legenda mówi o człowieku imieniem Shennong, cesarzu i nauczycielu. Chociaż legenda mówi nam, że Shennong rozumiał działanie roślin dzięki posiadaniu przezroczystego ciała – pozwalającego mu spożywać wiele różnych ziół i bezpośrednio „widzieć”, jak wpływają one na jego organizm – pozostawił również teksty opisujące jego badania nad setkami różnych rodzajów roślin. Protokoły oparte na jego doświadczeniach i badaniach były przekazywane z pokolenia na pokolenie i do dziś wpływają na nowoczesną opiekę zdrowotną.

Średniowieczna Persja i destylacja olejków eterycznych

W średniowiecznej Persji (znanej jako współczesny Iran) ludzie regularnie używali i handlowali żywicami i przyprawami, które były cenione jako składniki do perfum i pomagały zachować zdrowie. Perski lekarz znany jako Avicenna pisał obszernie o zdrowiu i dobrym samopoczuciu i jest uznawany za ojca aromaterapii, jaką znamy teraz. Pozostawił też trwały ślad w dziedzinie chemii dla swoich eksperymentów z destylacją. Próbował różnych metod destylacji przy użyciu kwiatów, ostatecznie izolując zapach róży i wytwarzając wodę różaną.

Kwintesencja życia

W średniowieczu chemicy desperacko poszukiwali tego, co nazywali „kwintesencją” życia – nieuchwytnym piątym pierwiastkiem obok ziemi, ognia, wody i powietrza. Opierając się na odkryciach Avicenny, alchemicy ci eksperymentowali z destylacją roślin. Podczas eksperymentów odkryli substancję unoszącą się na powierzchni wody podczas procesu destylacji. Na tym etapie historii każda substancja, która nie zmieszała się z wodą, była klasyfikowana jako olej. Dzięki temu odkryciu alchemicy wierzyli, że znaleźli kwintesencję, której szukali – esencję wszelkiego życia. Tak narodził się termin olejek eteryczny.

Narodziny aromaterapii

Główna zmiana w historii rozpoczęła się w XIX wieku, kiedy nowe osiągnięcia w chemii zwiększyły stopień wyrafinowania i zrozumienia metod ekstrakcji olejków eterycznych. W tym czasie Rene Gattefosse (chemik i perfumiarz) stworzył wyrażenie aromaterapia. Lekarze we Francji wydawali olejki eteryczne w swoich gabinetach – i nadal w niektórych szkołach medycznych odbywają się szkolenia dotyczące bezpiecznego stosowania olejków eterycznych.

Jak widać z tej krótkiej historii olejków eterycznych, wiele kultur od wieków używało roślin do pielęgnacji ciała. Tak więc dla tych, którzy myślą, że olejki eteryczne to po prostu moda, która wkrótce minie, ważne jest, aby wiedzieć, że istnieją już od setek lat.

Przez lata podejmowano wiele prób uchwycenia istoty roślin.

Jak powstają olejki eteryczne?

Przez lata podejmowano wiele prób pozyskania istoty roślin. Jak uchwycić słodki zapach róży lub orzeźwiający aromat cytryny? Jak sprawić, aby olejek eteryczny z wnętrza rośliny przedostał się do wnętrza butelki? Stosunkowo łatwo dowiedzieć się, gdzie znaleźć olejki eteryczne, ale pozyskanie ich w taki sposób, aby były jak najbardziej użyteczne, wymaga precyzyjnego, naukowego procesu i dbałości o rośliny, z których je pozyskujemy. 

Jak roślina staje się olejkiem eterycznym? 

olejki eteryczne

Dokładny proces produkcji olejku eterycznego jest różny w zależności od rodzaju rośliny, z której pochodzi olejek. Jednak podstawową kwestią jest oddzielenie oleju od części rośliny, z której pochodzi. Odbywa się to za pomocą specjalistycznych urządzeń. Jak wspomniano wcześniej, olejki eteryczne mogą ukrywać się w różnych częściach roślin, często w mikroskopijnych ilościach. Specjalistyczny sprzęt pomaga oddzielić mikroskopijne cząsteczki oleju z delikatnych części roślin.

Chociaż istnieje kilka różnych metod pozyskiwania olejku eterycznego z roślin i przygotowania go do użycia, wszystkie metody mają jedną wspólną cechę – wymagają bardzo dużej precyzji i dbałości o szczegóły na każdym etapie. Aby uzyskać wysokiej jakości olejki eteryczne, konieczne jest staranne planowanie i precyzja. Produkcja olejków eterycznych wysokiej jakości wymaga również dogłębnej znajomości roślin i odpowiednich metod ekstrakcji. Pójście na skróty na dowolnym etapie procesu skutkuje gorszą jakością olejku eterycznego. Kilka niekontrolowanych czynników może wpływać na jakość i skład olejku eterycznego, ale można zrobić wiele rzeczy, aby zachować silne związki aromatyczne.

Sadzenie i uprawa aromatycznych roślin

Produkcja czystego olejku eterycznego to proces, który zaczyna się od wyboru wysokiej jakości gleby i nasion. Na skład olejku eterycznego mają także wpływ czynniki środowiskowe, takie jak warunki pogodowe, ilość opadów i temperatura.

Z tego powodu wybór miejsca na świecie, klimatu i pory roku na sadzenie, uprawianie i zbieranie roślin będzie wpływać na jakość olejku eterycznego.

Na jakość i skład olejku eterycznego mają wpływ czynniki środowiskowe takie jak warunki pogodowe, ilość opadów i temperatury.

Na przykład region Reggio Di Calabria we Włoszech, od dawna jest idealnym miejscem dla upraw owoców bergamotki ze względu na wyjątkowy klimat i glebę, dlatego też jest to jeden z głównych obszarów na świecie, w którym uprawia się te owoce. Ponieważ Reggio Di Calabria jest blisko oceanu, kwaśnej gleby i świeżego powietrza znad morza co pomaga wzmocnić drzewa i pozwala na produkcję najlepszych owoców dla olejku eterycznego z bergamotki.

Podobnie drzewo gorzkiej pomarańczy – którego gałązki i liście używane są do produkcji olejku Petitgrain – jest uprawiane od wieków w Paragwaju z powodu obfitych opadów i dużej ilości optymalnej ziemi. Niezależnie od położenia geograficznego, typu rośliny oraz produkcji oleju, rośliny też muszą być starannie sadzone, pielęgnowane i uważnie obserwowane przez doświadczonych hodowców i rolników. Najlepsze metody sadzenia, wzrostu i uprawy przyczyniają się do wysokiej jakości olejków eterycznych.

Właściwa organizacja zbiorów

Po dokładnym sadzeniu i uprawie roślin, muszą być one zbierane w optymalnym czasie dla zachowania delikatnego składu olejków eterycznych z rośliny. Tak jak owoce i warzywa, które najlepiej smakują zerwane w momencie pełnej dojrzałości, tak rośliny używane do produkcji olejków eterycznych muszą być zbierane we właściwym czasie w celu optymalizacji składu chemicznego oleju i produkcji jak największej ilości oleju jak to możliwe.

Zachowanie składu chemicznego w trakcie zbiorów wpływa na moc i właściwości olejku eterycznego.

Optymalny czas zbiorów zależy od rośliny. To zajmuje czasem wiele lat, aby określić idealny czas na zbiory, czasem nawet pora dnia ma znaczenie. 

Na przykład olejek eteryczny z jaśminu pochodzi z delikatnych płatków kwiatów jaśminu. Zaraz po rozkwitnięciu kwiaty dość szybko tracą swoje lotne związki aromatyczne, więc ważne jest, aby je zebrać we właściwym czasie, aby zachować skład chemiczny. Kwiaty należy zbierać wcześnie rano, zanim pąki zdążą się całkowicie otworzyć – nawet jedna godzina opóźnienia spowoduje utratę ważnych związków chemicznych.

Ekstrakcja olejków eterycznych

Po prawidłowym zebraniu, rośliny są transportowane do laboratorium, w którym wydobywany jest olej. Nieważne, jak ostrożnie roślina była posadzona, pielęgnowana i zbierana jakość olejku eterycznego może zostać utrzymana lub zniszczona podczas procesu ekstrakcji. Istnieją dwie główne metody ekstrakcji olejków eterycznych: destylacja parą wodną i tłoczenie na zimno.

Głównym celem każdej z tych metod jest oddzielenie olejku eterycznego z części rośliny w taki sposób, aby uzyskać jak najlepszy produkt finalny. Destylacja i tłoczenie to procesy organiczne, które pozwalają na delikatne oddzielenie związków aromatycznych od rośliny, jednocześnie zachowując silne i delikatne składniki chemiczne olejku eterycznego.

1. Destylacja to proces oddzielania oleju od rośliny wykorzystujący ciepło.

  1. Roślina jest zawieszana nad wrzącą wodą.
  2. Powstała para ekstrahuje olej z rośliny.
  3. Kiedy olej ostygnie, to powraca do stanu płynnego i następnie jest zbierany.

Podczas tego procesu trzeba być bardzo precyzyjnym, zwracać szczególną uwagę na temperaturę, czas destylacji, wielkość zastosowanego ciśnienia i tak dalej. 

Olejek eteryczny z drzewa sandałowego jest tworzony za pomocą destylacji parą wodną.

olejek z drzewa sandałowego

Aby wydobyć olej z hawajskiego drzewa sandałowego, kora jest oddzielana od wewnętrznych warstw drzewa. Środkowa część następnie jest rozdrabniania na bardzo małe kawałki, filtrowana, a następnie ponownie rozdrabniana, aby powstały bardzo maleńkie kawałki. Drewno następnie poddawane jest 36-godzinnej destylacji parowej proces, przy użyciu wysokiej temperatury i ciśnienia.

Ponieważ olejki eteryczne mogą się znajdować w różnych częściach rośliny, ważne jest, aby użyć właściwej części podczas przygotowań do destylacji w celu wyekstrahowania właściwego związku aromatycznego.

Na przykład Kolendra siewna wytwarza dwa rodzaje olejków eterycznych: Cilantro i Coriander. Cilantro pochodzi z liści rośliny, podczas gdy olejek Coriander jest pozyskiwany z nasion. Olejki z kolendry mają zupełnie inny skład chemiczny, inne właściwości i różne korzyści. Niektóre olejki wymagają destylacji całej rośliny, a inne po prostu pochodzą z określonej części, na przykład z liści, korzeni, kory lub kwiatów.

2. Tłoczenie na zimno

Druga metoda ekstrakcji oleju nazywa się „tłoczeniem na zimno”, ponieważ nie obejmuje wykorzystania ciepła. Jest często używana do produkcji olejków eterycznych z cytrusów, takich jak limonka, cytryna i mandarynka. Na przykład, olejek eteryczny z grejpfruta jest pozyskiwany ze skórki grejpfruta.

  1. Skórka jest usuwana i umieszczana w urządzeniu wyciskającym.
  2. Szorstkie cylindry w maszynie ścierają skórkę, uwalniając mikroskopijne woreczki zawierające olejki eteryczne.
  3. Korzystając z procesu tłoczenia potrzeba skórek z ok. 50 grejpfrutów, aby zrobić 15 ml butelkę olejku grejpfrutowego.

Źródło: „Essential oils for beginners” ebook dōTERRA

Naturalne olejki eteryczne doTERRA dostępne są w naszym sklepie >>> SPRAWDŹ OFERTĘ.

Aby być na bieżąco z naszymi wpisami na blogu, zapisz się do newslettera, śledź też nasz profil na Facebooku , Instagramie oraz YouTube.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

DOŁĄCZ DO NAS

-10%

Na jedno zamówienie.

Zapisz się na nasz newsletter i odbierz kod promocyjny na jedne zakupy. * Kod promocyjny nie przecenia produktów, które aktualnie są w promocji.