Wróć na górę
  • SZYBKA WYSYŁKA * DOSTAWA GRATIS OD 350 ZŁ * 100% POZYTYWNYCH OPINII

Czy olejki eteryczne są bezpieczne?

Joanna 31 października 2020 komentarzy

Jedną z pierwszych rzeczy, które ludzie chcą wiedzieć o olejkach: „Czy są naprawdę bezpieczne?”

Olejki eteryczne mają długą historię bezpiecznego i skutecznego stosowania. Kiedy używasz czystych olejków eterycznych w odpowiedniej ilości, mogą być one całkowicie bezpieczne dla Twojego domu, Twojej rodziny i Ciebie. Jak wszystko inne, czego używasz w domu, olejki eteryczne są bezpieczne, jeśli przestrzegasz zalecanych dawek i używasz ich zgodnie z przeznaczeniem. Przed użyciem olejku sprawdź, czy jest on wysokiej jakości i czy jest to czysty olejek eteryczny. Używaj tylko olejków eterycznych, które przeszły szeroko zakrojone testy, aby zapewnić czystość i bezpieczeństwo.

Nie wszystkie olejki są sobie równe, olejki niskiej jakości mogą zawierać syntetyczne dodatki lub zanieczyszczenia.

Jeśli nie masz pewności, że olejek został przetestowany pod kątem czystości i bezpieczeństwa, nie stosuj go.

Tylko bezpieczne i przetestowane naturalne olejki eteryczne doTERRA kupisz w naszym sklepie. >>> PRZEJDŹ DO SKLEPU.

Jak mogę się upewnić, że bezpiecznie używam olejków eterycznych?

Jeśli chodzi o stosowanie olejków eterycznych, należy pamiętać o kilku zasadach bezpieczeństwa. Oto pięć najlepszych praktyk bezpiecznego stosowania olejków eterycznych:

1. Zawsze czytaj etykiety. 

Każdy olejek eteryczny ma określone zastosowania i zalecenia. Na przykład nie wszystkie olejki można przyjmować wewnętrznie, a inne wymagają rozcieńczenia, gdy są stosowane miejscowo. Zwróć uwagę na wszelkie ostrzeżenia na opakowaniu olejku eterycznego i stosuj się do wszystkich zaleceń producenta. Niektóre etykiety olejków eterycznych ostrzegają przed określonymi obszarami ciała, których należy unikać. Jednak nawet jeśli na etykiecie nie ma o tym wzmianki, zawsze unikaj smarowania wnętrza nosa, wewnętrznych części uszu lub oczu, a także nie stosuj na popękaną skórę lub inne wrażliwe miejsca.

Czy wiesz, że?

Niektóre olejki zwiększają wrażliwość na słońce. Dotyczy to szczególnie olejków cytrusowych, takich jak Bergamot (bergamotka), Tangerine (manadarynka), Grapefruit, Wild Orange (dzika pomarańcza), Lemon (cytryna) i Lime (limonka), a także mieszanek zawierających te olejki. To nie jest pełna lista, dlatego ważne jest, aby sprawdzić etykiety pod kątem ostrzeżeń o wrażliwości na słońce przed miejscowym zastosowaniem olejków eterycznych. Unikaj bezpośredniego światła słonecznego lub promieni UV – w tym solarium – przez co najmniej 12 godzin po zastosowaniu takich olejków na skórze.

2. Bądź świadomy możliwej wrażliwości.

Ważne jest, aby wziąć pod uwagę swoje osobiste potrzeby, jeśli chodzi o bezpieczeństwo. Na przykład, jeśli masz naturalnie wrażliwą skórę, może być konieczne rozcieńczenie niektórych olejków. Może się okazać, że określone olejki powodują nadwrażliwość, gdy ich używasz, nawet gdy są rozcieńczone. Jeśli tak jest, możesz uniknąć używania tego oleju, użyć mniejszej ilości lub zmienić metodę aplikacji, aby uniknąć wrażliwości. Niektórzy ludzie mogą się zastanawiać nad olejkami eterycznymi i alergiami. 

Czy możesz mieć reakcję alergiczną na olejki eteryczne? 

Reakcje alergiczne występują, gdy organizm doświadcza nieprawidłowej reakcji immunologicznej na cząsteczkę białka. Czyste olejki eteryczne składają się w całości ze związków aromatycznych występujących w naturze, nie zawierają cząsteczek białka. Oznacza to, że nie wywołują reakcji alergicznych w taki sam sposób, jak na przykład orzeszki ziemne lub jajka. Jednak olejki eteryczne mogą wiązać się z białkami w skórze i tworzyć rodzaj cząsteczek, które organizm może rozpoznać jako alergen, wywołując w ten sposób reakcję alergiczną. Jest to bardzo rzadkie i zależy od wielu rzeczy, takich jak rodzaj i ilość używanego olejku, poziom białka u danej osoby, a nawet genetyka. Jeśli wystąpi niepożądana reakcja na olejek eteryczny, natychmiast przestań go używać. W przypadku reakcji miejscowych nie próbuj zmywać olejku eterycznego wodą i nie nakładaj dodatkowych olejków eterycznych. Zamiast tego nałóż neutralny olej nośnikowy na ten obszar. Jeśli problem nie ustąpi, skontaktuj się z lekarzem.

3. Zwróć uwagę na ilość używanego olejku.

ile olejków eterycznych doterra używać? jak bezpiecznie stosować olejki eteryczne? goździk clove

Olejki eteryczne są bezpieczne w użyciu, o ile przestrzegane są odpowiednie metody dawkowania i stosowania. W skrajnych przypadkach przekroczenie zaleceń dotyczących dawkowania olejków może prowadzić do toksyczności. Toksyczność występuje wtedy, gdy substancja osiąga punkt, w którym staje się szkodliwa lub uszkadzająca organizm. Każda zastosowana substancja może być toksyczna w niewłaściwej dawce lub w niewłaściwy sposób. Nawet naturalne, pozornie nieszkodliwe substancje, takie jak woda, minerały lub witaminy, mogą stać się toksyczne, gdy są używane lub spożywane w nadmiarze. 

Pamiętaj, że aby olejek eteryczny osiągnął poziom toksyczny, musisz znacznie przekroczyć zalecaną dawkę. Dopóki czytasz etykiety i przestrzegasz zaleceń dotyczących bezpieczeństwa, możesz uniknąć toksyczności. Niezależnie od tego, czy rozprowadzasz olejki eteryczne, nakładasz je na skórę, czy używasz ich wewnętrznie, zwykle najlepiej zacząć od mniejszych ilości. Dzięki temu łatwo jest zobaczyć, jak reaguje Twój organizm, a następnie możesz określić, ile olejku możesz używać regularnie.

Ponieważ olejki eteryczne są tak silne, zawsze zaleca się stosowanie kilku małych dawek w ciągu dnia zamiast jednej dużej dawki. Zacznij od najniższej możliwej dawki (jedna do dwóch kropli), a następnie zwiększaj dawkę w razie potrzeby, aby osiągnąć pożądane korzyści. Jednak nie przesadzaj z ilością. 

Możesz zminimalizować wrażliwość skóry, stosując olejki miejscowo z jednym z olejków nośnikowych omówionych we wpisie blogowym: Jak bezpiecznie używać olejków eterycznych?. Zawsze rozcieńczaj olejek podczas pierwszego użycia, nakładania go na wrażliwą skórę lub stosowania u dzieci. Sugerowany współczynnik rozcieńczenia to jedna kropla olejku eterycznego na pięć kropli oleju nośnikowego. Oleje o szczególnie silnej chemii należy jeszcze bardziej rozcieńczyć jedną kroplą oleju z dziesięcioma kroplami oleju nośnikowego. Niektóre z tych olejków to Cassia (kasja, cynamon chiński), Cinnamon (cynamon), Clove (goździk), Oregano oraz Thyme (tymianek). Zawsze zwracaj uwagę na etykiety z ostrzeżeniami o silnych olejkach i rozcieńczaj je przed nałożeniem na skórę.

4. Nadzoruj małe dzieci

bezpieczne stosowanie olejków eterycznych doterra  u dzieci

Ponieważ dzieci są mniejsze i bardziej wrażliwe niż dorośli, ważne jest, aby zrozumieć, że zasady dotyczące olejków eterycznych są dla nich inne. Gdy już nauczysz się zasad bezpieczeństwa wymaganych przy stosowaniu olejków eterycznych u dzieci, z łatwością możesz pomóc dzieciom czerpać korzyści, jakie oferują olejki. Jeśli twoje dzieci mają określone schorzenia lub masz obawy, skonsultuj się z lekarzem. Podczas stosowania olejków w pobliżu dzieci należy zachować szczególne środki ostrożności, ale rodzice mogą być pewni, że dzieci mogą bezpiecznie używać olejków eterycznych. Zwykle stosując olejki u dzieci należy je bardziej rozcieńczyć, a niektóre olejki nie mogą być stosowane u dzieci poniżej 6 roku życia.

Zawsze nadzoruj stosowanie olejków eterycznych u dzieci. Ponieważ dzieci mają delikatniejszą skórę, zawsze dobrze jest rozcieńczyć olejki przed nałożeniem ich miejscowo. Spróbuj nałożyć olejek na spód stóp dziecka, zanim zaczniesz inne miejsca. Przechowuj swoje olejki eteryczne poza zasięgiem dzieci, aby zapobiec ich użyciu bez nadzoru.

U małych dzieci i noworodków rozcieńczaj 1-2 krople w dwóch łyżkach oleju nośnikowego (25ml). U starszych dzieci rozcieńczaj 1-2 krople olejku w połowie do 1 łyżeczki oleju nośnikowego (2-5ml).

Kilka olejków uznaje się za bezpieczne dla dzieci, należą do nich: Cypress (cyprys), Frankincense (kadzidłowiec), Geranium, Ginger (imbir), Lavender (lawenda), Lemon (cytryna), Marjoram (majeranek), Tea Tree (drzewo herbaciane), Wild Orange (dzika pomarańcza), Rosemary (rozmaryn) – ale tylko w rozcieńczeniu, Sandalwood (drzewo sandałowe), Thyme (tymianek) i Ylang Ylang (jagodlin wonny).

5. W razie wątpliwości porozmawiaj ze swoim lekarzem.

Jak wspomniano, każda osoba inaczej doświadcza olejków eterycznych. Jeśli masz konkretne problemy zdrowotne, przed użyciem olejków eterycznych dobrze jest skonsultować się z lekarzem. Twój lekarz zna Ciebie i Twoją historię medyczną i może udzielić Ci świadomej opinii na temat najlepszych sposobów stosowania olejków eterycznych w Twojej sytuacji. Na szczęście, nawet jeśli masz określone problemy zdrowotne lub obawy, możesz dostosować stosowanie olejków eterycznych do swoich potrzeb i nadal cieszyć się ich różnorodnymi korzyściami.

Używanie olejków eterycznych w szczególnych okolicznościach

Oprócz tych pięciu głównych wskazówek istnieje kilka innych częstych pytań dotyczących bezpieczeństwa olejków eterycznych.

Ciąża

Na przykład ludzie często zastanawiają się nad stosowaniem olejków eterycznych podczas ciąży i karmienia piersią. Ze względu na etyczny problem testowania kobiet w ciąży i ich płodów, ograniczone badania kliniczne dotyczą bezpieczeństwa olejków eterycznych podczas ciąży. Jednak jeżeli masz historię bezpiecznego stosowania olejków eterycznych przed ciążą, to możesz nadal ich używać, gdy się spodziewasz dziecka.

Zwróć jednak uwagę, jak się czujesz podczas stosowania olejków. Kobiety w ciąży nierzadko są bardziej wrażliwe na olejki. Ze względu na tę wrażliwość i wszystkie zmiany, które zachodzą w organizmie podczas ciąży, przed użyciem olejków eterycznych w czasie ciąży zawsze dobrze jest skonsultować się z lekarzem.

Karmienie piersią

Oprócz obaw związanych z olejkami eterycznymi i ciążą wiele osób pyta o stosowanie olejków eterycznych podczas karmienia piersią. Ciało zmienia się znacząco podczas ciąży, a te zmiany nie kończą się wraz z narodzinami dziecka – Twoje ciało nadal się zmienia, gdy dostosowujesz się do życia poporodowego. Zatem stosowanie olejków podczas karmienia piersią też warto wcześniej skonsultować z Twoim lekarzem.

Zwierzęta

Innym tematem, o który ludzie często pytają, jest stosowanie olejków eterycznych u zwierząt. Chociaż istnieją pewne kontrowersje dotyczące stosowania olejków eterycznych u zwierząt, mogą one pomóc zwierzętom żyć szczęśliwie i zdrowo. Pamiętaj jednak, że niektóre olejki nie są zalecane do stosowania u zwierząt. Przed ich użyciem dowiedz się, które olejki są ogólnie uważane za bezpieczne dla Twojego zwierzaka. Kiedy po raz pierwszy używasz olejków eterycznych na swoim zwierzaku lub w jego pobliżu, zacznij od niewielkiej ilości rozproszonego lub rozcieńczonego olejku, a następnie obserwuj zachowanie zwierzęcia. Jeśli bezpiecznie przechowujesz olejki eteryczne, nie musisz się martwić, że zwierzęta przypadkowo je połkną. Zwierzęta są zwykle bardziej wrażliwe na olejki eteryczne niż ludzie. Przed zastosowaniem olejków miejscowo na zwierzętach, dobrze jest rozcieńczyć olejek – im mniejsze zwierzę, tym więcej trzeba rozcieńczyć przed zastosowaniem miejscowym. Jeśli masz obawy dotyczące stosowania olejków eterycznych na zwierzętach, skorzystaj z pomocy weterynarza, aby określić najlepsze praktyki dla danego zwierzęcia. 

Nigdy nie przestawaj się uczyć

wiedza o olejkach eterycznych doterra, nie przestawaj się uczyć, jak stosować olejki eteryczne

Jeśli czujesz się przytłoczony tymi wszystkimi wskazówkami dotyczącymi bezpieczeństwa, pamiętaj, że miliony ludzi codziennie bezpiecznie używają olejków eterycznych. Chociaż ważne jest, aby kształcić się w zakresie bezpiecznego stosowania olejków, śledź nasz blog, gdzie na bieżąco będziemy zamieszczać najnowsze doniesienia na temat olejków oraz wiele przydatnych informacji na temat ich stosowania, zapisz się na newsletter, aby nie przeoczyć żadnego wpisu. Mając odpowiednią wiedzę, możesz być ambasadorem dobrego samopoczucia we własnym domu, a może nawet pomóc innym nauczyć się, jak usuwać z ich życia produkty syntetyczne, aby poprawić ich zdrowie za pomocą olejków eterycznych.

Źródło: „Essential oils for beginners” ebook dōTERRA

Kup już dziś oryginalne i bezpieczne 100% olejki eteryczne doTERRA. Sprawdź naszą ofertę >>> TU.

Aby być na bieżąco z naszymi wpisami na blogu, zapisz się do newslettera, śledź też nasz profil na Facebooku , Instagramie oraz YouTube.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

DOŁĄCZ DO NAS

-10%

Na jedno zamówienie.

Zapisz się na nasz newsletter i odbierz kod promocyjny na jedne zakupy. * Kod promocyjny nie przecenia produktów, które aktualnie są w promocji.