Wróć na górę
  • SZYBKA WYSYŁKA * DOSTAWA GRATIS OD 350 ZŁ * 100% POZYTYWNYCH OPINII

Jak bezpiecznie używać olejków eterycznych?

Joanna 31 października 2020 komentarzy

Jak stosować olejki eteryczne?

Na szczęście nie musisz być ekspertem, aby cieszyć się szeroką gamą zalet olejków eterycznych. Wszystko, czego potrzebujesz, to podstawowa wiedza o tym, jak bezpiecznie używać olejków eterycznych podczas codziennych czynności. 

Jeśli chodzi o stosowanie olejków eterycznych, istnieją trzy podstawowe metody aplikacji – stosowanie wziewne, stosowanie miejscowe i stosowanie wewnętrzne.

Już dziś zamów oryginalne, bezpieczne i 100% naturalne olejki eteryczne doTERRA. >>> PRZEJDŹ DO OFERTY.

1. Stosowanie wziewne

wziewne stosowanie olejków eterycznych aromatyczne stosowanie olejków wdychanie olejków eterycznych doterra

Używanie olejków eterycznych w sposób wziewny jest tak łatwe, jak oddychanie. Jeśli używasz olejku „aromatycznie”, oznacza to, że doświadczasz właściwości aromatycznych, aromatu olejku, poprzez powietrze. Stosowanie wziewne zwykle obejmuje wdychanie lub inhalowanie olejku eterycznego, co pozwala na interakcję zapachu ze zmysłami.

Nasz zmysł węchu to potężne narzędzie. Pomyśl, jakie to uczucie, kiedy wdychasz cudowny aromat ulubionego kwiatu lub gdy cieszysz się zapachem chleba pieczonego w piekarniku. Pomyśl o tym, co dzieje się w Twoim sercu i umyśle, kiedy wdychasz zapach choinki, oddychasz głęboko, stojąc w pobliżu słonego oceanu lub wdychasz, przechodząc obok świeżo skoszonej trawy.

Węch może wywołać reakcje emocjonalne i fizjologiczne. Olejki eteryczne są to związki aromatyczne, co oznacza, że ​​mają zdolność szybkiego rozprzestrzeniania się w powietrzu. Pamiętaj również, że olejki eteryczne są to związki lotne, co oznacza, że ​​szybko zmieniają się z cieczy w gaz. To pozwala nam szybko i łatwo doświadczyć aromatu olejku eterycznego – nawet od chwili otwarcia butelki. Stosowanie olejków eterycznych w sposób aromatyczny daje wiele korzyści. Jak już wspomniano, olejki eteryczne mogą mieć znaczący wpływ na emocje. Możesz wytrenować swój mózg, aby reagował w określony sposób na zapach olejku. To potężne narzędzie do zarządzania nastrojem. Jeśli połączysz olejek z ćwiczeniem relaksacyjnym lub uspokajającym, takim jak medytacja lub głębokie oddychanie, jego zapach później pomoże Twojemu umysłowi odtworzyć spokój, którego doświadczyłeś za pierwszym razem. Twój umysł zaczyna kojarzyć stan spokoju z wybranym olejkiem eterycznym.

olejki eteryczne doterra lavender, olejek lawendowy, roman chamomile, rumianek rzymski, tangerine, mandarynkowy, peppermint miętowy

Możesz wzmocnić te doznania, używając olejków o relaksujących właściwościach, takich jak Lavender (olejek lawendowy) czy Roman chamomile (olejek z rumianku rzymskiego). To samo można zrobić z olejkami energetyzującymi. Spróbuj wdychać Tangerine (olejek mandarynkowy) lub Peppermint (olejek miętowy) przed ćwiczeniami, aby nabrać więcej energii do treningu.

Inną ważną zaletą stosowania aromatów jest to, że olejki eteryczne mogą oczyszczać powietrze. Używając olejków o właściwościach oczyszczających, możesz pozbyć się niechcianych zapachów i zastąpić je czystymi, przyjemnymi aromatami. Wiele dostępnych na rynku produktów do oczyszczania powietrza – takich jak świece czy odświeżacze powietrza – zawiera toksyny i syntetyczne chemikalia, co sprawia, że stosowanie olejków eterycznych jest jeszcze bardziej pożądane. Stosując wysokiej jakości olejki wolne od zanieczyszczeń i wypełniaczy zapewnia bezpieczny, naturalny sposób oczyszczania powietrza w każdym pomieszczeniu, bez konieczności wdychania szkodliwych toksyn. Olejki eteryczne, takie jak Melaleuca (Tea Tree) – olejek z drzewa herbacianego, Lemon (olejek cytrynowy) i Eucalyptus (olejek eukaliptusowy), są szczególnie znane ze względu na swoje właściwości oczyszczające i odkażające.

Jaki jest najlepszy sposób na wziewne stosowanie olejków eterycznych?

dyfuzowanie olejków eterycznych doterra wdychanie olejków

Dyfuzja to jeden z najskuteczniejszych sposobów na wziewne stosowanie olejków eterycznych i najskuteczniej można go zastosować przy pomocy dyfuzora olejków eterycznych. Dyfuzor olejków eterycznych pobiera olejek i przekształca go w mgłę – lub mikroskopijne kropelki – dzięki czemu możesz czuć aromat olejków przez dłuższy czas. Należy pamiętać, że olejki eteryczne mają delikatną strukturę chemiczną, która ulega zmianie pod wpływem ciepła, dlatego używaj tylko dyfuzorów, które do rozpraszania wykorzystują wodę lub zimne powietrze.

Możesz również doświadczyć aromatycznych właściwości olejku bez specjalnego urządzenia rozpraszającego. Wystarczy wdychać olejek eteryczny prosto z butelki lub umieścić kroplę w dłoniach, pocierać dłonie o siebie i wdychać. W takich pomieszczeniach jak kuchnia świetnym pomysłem jest dyfuzowanie olejków, które dodają energii i oczyszczają powietrze, np. Spearmint (olejek z mięty zielonej), Lime (olejek limonkowy) lub Grapefruit (olejek grejpfrutowy). Kiedy szykujesz się do snu w nocy, rozpyl olejki, takie jak Lavender (olejek lawendowy) lub Sandalwood (olejek z drzewa sandałowego), aby stworzyć relaksujące środowisko. Jeżeli pokój Twojego nastoletniego dziecka zaczyna nieprzyjemnie pachnieć 😉 , spróbuj rozpylić odświeżający olejek taki jak np. Wild Orange (olejek z dzikiej pomarańczy), Lemongrass (olejek z trawy cytrynowej) lub Douglas Fir (olejek z jodły daglezja). Możesz też mieszać ze sobą różne olejki, aby stworzyć niestandardową mieszankę. Możliwości są nieskończone.

2. Stosowanie olejków eterycznych na skórę

Czy wiesz, że?

Twoja skóra jest organem, podobnie jak wątroba czy serce? W rzeczywistości jest to największy organ w ciele ze względu na swoją wagę i powierzchnię. Jako główny narząd skóra pełni wiele funkcji, w tym chroni przed środowiskiem, zapewnia zmysł dotyku, reguluje temperaturę ciała. Jak widać, skóra odgrywa istotną rolę w ochronie organizmu i utrzymaniu go w zdrowiu. Daje nam to lepsze zrozumienie tego, jak może działać miejscowe stosowanie olejków eterycznych i jak może wpływać na nasze zdrowie.

stosowanie olejków eterycznych doterra na skórę świetny sposób na zastosowanie miejscowe

Stosowanie olejków eterycznych na skórę jest bezpiecznym i skutecznym sposobem na czerpanie korzyści, jakie olejki eteryczne zapewniają skórze i innym funkcjom organizmu. Ze względu na swój skład chemiczny olejki eteryczne mogą łatwo wnikać w skórę i zapewniać miejscowe korzyści na aplikowanym obszarze. Dodatkowo, używając olejku ze względu na jego właściwości miejscowe, możesz jednocześnie cieszyć się jego wyjątkowym aromatem. Podczas gdy olejki eteryczne łatwo wchłaniają się w skórę, możesz przedłużyć działanie olejku za pomocą olejów nośnikowych, które spowolnią parowanie, umożliwiając nawilżenie skóry.

Co to jest olej nośnikowy/bazowy?

Oleje nośnikowe to substancje na bazie lipidów, które mogą rozcieńczać olejki eteryczne. Jak sama nazwa wskazuje, olej nośnikowy dosłownie pomoże „przenieść” olejki eteryczne w wybrane miejsce. Stosowanie olejku nośnikowego, takiego jak frakcjonowany olej kokosowy, pozwala na skuteczne miejscowe stosowanie olejku eterycznego bez zmiany jego mocy. Niektórzy ludzie martwią się, że rozcieńczenie powoduje, że olejki eteryczne są mniej skuteczne, jednak gdy rozcieńczasz olejek eteryczny, zwiększa on wchłanianie, ułatwiając rozprowadzenie olejku na większej powierzchni, co maksymalizuje korzyści miejscowe. Jedną z najważniejszych funkcji oleju nośnikowego jest zapobieganie nadwrażliwości skóry bez obniżania jego skuteczności. Jest to szczególnie ważne, jeśli stosujesz olejki eteryczne u dzieci lub innych osób o wrażliwej skórze lub jeśli olejek jest szczególnie mocny. Idealnie, olej nośnikowy powinien być czystym olejem roślinnym, aby łatwo rozpuszczał olejek eteryczny, nie uszkadzając jego delikatnego składu chemicznego. Jeśli skład chemiczny olejku zostanie w jakikolwiek sposób zmieniony lub uszkodzony, jego skuteczność zmniejszy się, a Ty nie odniesiesz pożądanych korzyści. Oleje roślinne z awokado, orzecha, orzecha makadamia, olej ze słodkich migdałów, lniany, słonecznikowy, oliwkowy i kokosowy to odpowiednie produkty do rozcieńczania olejków eterycznych.

Pomysły na zastosowanie olejków na skórę

Istnieją dziesiątki miejscowych zastosowań olejków eterycznych, można je praktycznie stosować od stóp do głów.

Głowa

olejki eteryczne doterra

Zaczynając od głowy, możesz dodawać olejki eteryczne do codziennej pielęgnacji skóry, aby poprawić jakość skórę i zachować czystą cerę. Aby włączyć olejki eteryczne do rutynowej pielęgnacji skóry, wystarczy dodać kilka kropli do środka do mycia twarzy, kremu nawilżającego lub balsamu do ciała. Możesz również rozcieńczyć olejek olejem nośnikowym, takim jak frakcjonowany olej kokosowy i nałożyć bezpośrednio na twarz. Lavender (lawenda), Frankincense (kadzidło) , Cedarwood (drzewo cedrowe) i MelaleucaTea Tree (drzewo herbaciane) są powszechnie używane ze względu na swoje właściwości upiększające.

Nakładanie olejków eterycznych na obszary takie jak skronie, czoło, podstawa czaszki i szyja pozwala na rozluźnienie i zwalczanie uczucia napięcia. Jeśli masz tendencję do utrzymywania dużego napięcia w karku po długich dniach pracy za biurkiem lub po prostu potrzebujesz odprężyć się po ciężkim dniu, rozważ kojący i relaksujący masaż w dowolnym z tych obszarów. W szczególności Peppermint (olejek miętowy) może być pomocny przy masażu odprężającym kark. Peppermint (olejek z mięty pieprzowej) jest także rewelacyjnym remedium przy bólach głowy, posmaruj nim delikatnie skronie, górną część czoła oraz kark, aby poczuć na skórze chłodzący okład, który bardzo szybko łagodzi ból głowy.

Ręce, nadgarstki, nogi i stopy

przeciwbólowe olejki eteryczne

Wmasowanie olejków eterycznych w ramiona, nadgarstki, nogi, stopy i plecy po treningu lub jakiejkolwiek aktywności fizycznej pozwala wykorzystać ich kojące właściwości. Wiele olejków eterycznych ma właściwości chłodzące i rozgrzewające, co pozwala na relaksujące masaże po wysiłku. Wintergreen (golteria rozesłana), Cassia (cynamon chiński) lub Blue Tansy (wrotycz marokański) mogą wzmocnić relaksujące efekty masażu lub ćwiczeń rozciągających. Jeśli używasz olejku Cassia, upewnij się, że rozcieńczyłeś go przed jakimkolwiek zastosowaniem miejscowym.

Klatka piersiowa

olejki eteryczne ułatwiające oddychanie

Chłodzące i pobudzające właściwości olejków eterycznych mogą udrażniać przewody oddechowe, gdy są stosowane miejscowo na klatkę piersiową. Nakładanie olejków na klatkę piersiową zapewni szybki dostęp do korzyści aromatycznych, a nawet może pomóc w stworzeniu chłodzącej lub kojącej pary, która sprzyja uczuciu czystych dróg oddechowych i łatwemu oddychaniu. Świetnie nadaje się do tego olejek z Eucalyptus (olejek eukaliptusowy), Cardamom (olejek kardamonowy) i Peppermint (olejek z mięty pieprzowej).

Brzuch

szybki sposób na wzdęcia

Nakładanie olejków eterycznych na brzuch pomaga złagodzić sporadyczny dyskomfort trawienny. Fennel (koper włoski), Peppermint (mięta pieprzowa), Ginger (imbir), and Coriander (kolendra) to tylko kilka olejków o właściwościach łagodzących. Możesz również nakładać olejki eteryczne, takie jak Clary Sage (szałwia muszkatołowa), Lavender (lawenda) i Geranium, na brzuch podczas cyklu miesiączkowego, gdy potrzebujesz ulgi.

Stopy

zastosowanie olejków eterycznych

Innym miejscem do stosowania olejków eterycznych na skórę jest podeszwa stóp. Kiedy pierwszy raz testujesz olejek – lub gdy używasz olejków na dzieciach – dobrym punktem wyjścia jest podeszwa stóp, ponieważ skóra jest tam gruba i mniej wrażliwa.

3. Stosowanie olejków eterycznych wewnętrznie

Zarówno wziewne, jak i miejscowe zastosowania olejków eterycznych są łatwe do doświadczenia. Jeśli potrzebujesz aromatów podnoszących na duchu, energetyzujących lub uspokajających, użycie aromatów zapewnia szybki i łatwy efekt. Jeśli chcesz ukoić, nawilżyć, odżywić lub zmiękczyć skórę, stosowanie miejscowe może skutecznie przynieść pożądany efekt. Jaka jest zatem korzyść z wewnętrznego stosowania olejków eterycznych? Podczas gdy wewnętrzne stosowanie olejków jest dla niektórych tajemnicą, badania wykazały, że wiele olejków może być bezpiecznie stosowanych wewnętrznie. Ponadto wewnętrzne stosowanie olejków eterycznych zapewnia organizmowi wyjątkowe korzyści, których nie może dostarczyć ani wziewne, ani miejscowe.

Czy wewnętrzne stosowanie olejków eterycznych jest bezpieczne?

Stosowanie olejków eterycznych od lat jest przedmiotem wielu dyskusji w społeczności olejków eterycznych, ale badania wciąż potwierdzają jego bezpieczeństwo. Jeśli nigdy wcześniej nie przyjmowałeś olejków eterycznych wewnętrznie, spożywanie czegoś tak potężnego i silnego może wydawać się dziwne. Jednak olejki eteryczne pochodzą z roślin, owoców i związków występujących w naturze, dlatego zapewniają bezpieczny sposób uzyskania korzyści wewnętrznych. Prawdopodobnie już włączasz olejki eteryczne do swojej codziennej diety, ponieważ wiele spożywanych przez nas produktów zawiera ich niewielką ilość. Ponieważ nasze ciała są zaprojektowane do metabolizowania i przetwarzania naturalnych związków, takich jak rośliny i owoce, jesteśmy już przygotowani do metabolizowania olejków eterycznych. Pamiętaj, że to tylko wysokie stężenia naturalnych związków, które nadają roślinom ich smak i zapach. 

wewnętrzne stosowanie olejków eterycznych

Ze względu na sposób, w jaki wchodzą w interakcje z ciałem, ważne jest, aby wiedzieć, że niektóre olejki eteryczne nigdy nie nadają się do spożycia wewnętrznego, podobnie jak niektóre rośliny nigdy nie powinny być konsumowane. Jednak wiele olejów – tak jak rośliny – może być bezpiecznie spożywane i przetwarzane przez organizm.

Możliwość wewnętrznego stosowania olejków odnosi się jedynie do naturalnych 100% olejków eterycznych takich jak firmy doTERRA, niestety nadal w sklepach, a nawet w aptekach można spotkać sprzedawane w niskich cenach olejki syntetyczne, których w żadnym wypadku nie można stosować wewnętrznie. 

Model francuski – sprawdzone zastosowanie historyczne

Francuski model stosowania olejków eterycznych opowiada się za wewnętrznym stosowaniem olejków eterycznych w celu osiągnięcia określonych korzyści. Model ten był wspierany przez wybitnych profesjonalistów w świecie aromaterapii, takich jak Jean Valnet, Paul Belaiche i Henri Viaud. Model francuski uzasadnia pomysł, że olejki można stosować wewnętrznie w celu utrzymania zdrowia i innych korzyści zdrowotnych, o ile stosowane są w odpowiednich dawkach.

Jak działa wewnętrzne spożycie olejków?

Więc co się dzieje, gdy bierzesz wewnętrznie olejek eteryczny?

Kiedy spożywasz olejek, dostaje się on bezpośrednio do krwiobiegu przez przewód pokarmowy, gdzie jest następnie rozprowadzany po całym ciele. Ponieważ oleje są rozpuszczalne w tłuszczach, są łatwo wchłaniane i transportowane do narządów, w tym do mózgu. Chociaż organizm jest zaprojektowany do metabolizowania i przetwarzania naturalnych związków, takich jak olejki eteryczne, należy pamiętać, że organizm może radzić sobie z olejkami tylko w odpowiednich dawkach.

Pomysły na spożywanie olejków

Chociaż użycie wewnętrzne wymaga trochę ostrożności i edukacji, możesz bezpiecznie używać wewnętrznie olejków eterycznych w swoim codziennym życiu. Zanim użyjesz olejków eterycznych w ten sposób, przeczytaj etykiety i instrukcje, zwracając szczególną uwagę na olejki, które nie są oznaczone jako bezpieczne do użytku wewnętrznego. Olejki eteryczne zapewniają naturalny sposób na utrzymanie zdrowia i energii.

Przyjmowanie olejków eterycznych z wodą

spożywanie olejków

Jednym z najprostszych sposobów na czerpanie korzyści z właściwości olejków eterycznych jest dodanie jednej lub dwóch kropli do szklanki wody. Olejki eteryczne nie tylko dodadzą przyjemnego i mocnego smaku zwykłej wodzie, ale także zapewniają łatwy sposób stosowania olejków wewnętrznie. Ponieważ codziennie pijesz wodę, ta metoda jest jedną z najbardziej skutecznych w przypadku regularnego wewnętrznego przyjmowania olejków eterycznych. Dodaj kroplę Lemon (olejku cytrynowego) do szklanki wody, gdy świeże cytryny nie są dostępne lub gdy starasz się unikać napojów gazowanych i słodkich. Rozważ dodanie kropli lub dwóch Lime (olejku limonkowego) do wody, aby uzyskać lepszy smak i właściwości przeciwutleniające. Możesz dodać kroplę Cinnamon (olejku cynamonowego) z miodem do ciepłej wody i powoli popijać łagodząc bóle gardła. Jeśli lubisz pić herbatę, rozważ dodanie do swojego napoju Peppermint (olejku z mięty pieprzowej), Cinnamon (cynamonu), Roman Chamomile (rumianku rzymskiego) lub Lemon (cytryny).

Przyjmowanie olejków eterycznych bezpośrednio

Olejki eteryczne można również umieścić bezpośrednio w ustach i połknąć. Pamiętaj, że olejki eteryczne są niezwykle silne, więc nawet jedna kropla na języku lub pod język będzie dość mocna. W przypadku olejków eterycznych, które są zbyt mocne, aby przyjmować je bezpośrednio, należy rozcieńczyć kroplę w co najmniej połowie szklanki wody przed połknięciem. Silne olejki eteryczne, takie jak Cassia (kasja), Cinnamon (cynamon), Clove (goździk), Oregano i Thyme (tymianek), należy zawsze rozcieńczyć przed spożyciem – lub jeszcze lepiej, umieścić te silne olejki w kapsułce przed połknięciem.

Używanie kapsułek do olejków eterycznych

Stosowanie kapsułek z olejkiem eterycznym ma wiele zalet. Jest to skuteczna metoda, jeśli nie lubisz smaku olejków eterycznych, spożywania szczególnie silnych olejków lub łączenia olejków z niekompletnymi smakami. Stosowanie kapsułek to szybki i wygodny sposób na dostarczenie organizmowi dobroczynnych właściwości olejków. Wybierając kapsułki suplementów, szukaj takich, które są lekkostrawne i wolne od konserwantów, np. dostępne w naszym sklepie kapsułki wegańskie. Umieść kroplę lub dwie olejku eterycznego z Frankincense (kadzidłowca) w kapsułce, aby wspierać odbudowę komórkową lub dodaj kroplę Oregano, aby wesprzeć układ odpornościowy. Bez względu na to, jaki olejek wybierzesz, używanie kapsułek ułatwia jego spożywanie.

Gotowanie i pieczenie z olejkami eterycznymi

olejki eteryczne do gotowania

Dodawanie olejków eterycznych do ulubionych potraw i napojów to wspaniały sposób na poznanie ich smaków i korzyści dla organizmu. Najmniejsza ilość olejku eterycznego może wzmocnić smak każdej przystawki, napoju, deseru, marynaty lub innego dania, które wymaga dodatkowego smaku. Ponieważ olejki są tak mocne, używaj ich bardzo mało. Na początek zanurz czystą wykałaczkę w olejku eterycznym, a następnie włóż namoczoną wykałaczkę do potrawy. W razie potrzeby zawsze możesz dodać więcej później! Rozważ użycie olejków eterycznych, takich jak Basil (bazylia), Cilantro (kolendra) i Black Pepper (czarny pieprz) do marynowania i aromatyzowania potraw mięsnych. Olejki takie jak Lavender (lawenda), Wild Orange (dzika pomarańcza) i Rosemary (rozmaryn) są idealne do dodania odrobiny smaku wypiekom, takim jak pieczywo, babeczki, ciasta, ciastka i nie tylko. Możliwości są nieskończone. Gdy dowiesz się więcej o tym, jak używać olejków do gotowania, możesz zacząć stosować je w dowolnym obszarze gotowania lub pieczenia.

Ponieważ omówiliśmy różne zastosowania olejków eterycznych, mamy nadzieję, że zobaczysz, jakie to proste. Zanim zaczniesz, ważne jest, aby poznać kilka praktycznych zasad bezpiecznego korzystania z nich. W następnym wpisie blogowym omówimy środki ostrożności, które pomogą Ci skutecznie i bezpiecznie używać olejków w domu. Mając wiedzę o tym, do czego służą olejki eteryczne, jak je stosować i jakie są praktyki bezpieczeństwa, będziesz gotowy, aby zająć się swoimi priorytetami zdrowotnymi za pomocą tego, co najlepsze, co natura ma do zaoferowania.

Źródło: „Essential oils for beginners” ebook dōTERRA

Sprawdź szeroką ofertę olejków eterycznych doTERRA w naszym sklepie >>> PRZEJDŹ DO SKLEPU.

Aby być na bieżąco z naszymi wpisami na blogu, zapisz się do newslettera, śledź też nasz profil na Facebooku , Instagramie oraz YouTube.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

DOŁĄCZ DO NAS

-10%

Na jedno zamówienie.

Zapisz się na nasz newsletter i odbierz kod promocyjny na jedne zakupy. * Kod promocyjny nie przecenia produktów, które aktualnie są w promocji.